لوگو
تصویر روی جلد
تصویر روی جلد
تصویر روی جلد
جدیدترین کتاب های فصل
پرفروش ترین کتاب های فصل
فهرست کتاب های فصل
اخبار و رویدادهای مهم
News picture

برنده نوبل ادبیات کودک 2020 در یک نگاه

ژاکلین وودسون جلوتر از زمانش حرکت می‌کند

در سطح جهان نویسندگان زیادی هستند که برای کودکان و نوجوانان قلم می‌زنند و کتاب‌هایی می‌نویسند که گاهی در میان بچه‌ها پرطرفدار می‌شود. اما اگر بخواهیم از میان این همه نویسنده، کتابی از یکی از آن‌ها را برای مطالعه انتخاب کنیم، بی‌شک یکی از مواردی که حس کنجکاوی ما را برمی‌انگیزد، افتخاراتی است که آن نویسنده کسب کرده و چه چیزی مهم‌تر از کسب مدال مهم‌ترین و بزرگترین جایزه ادبیات کودک یعنی جایزه هانس کریستین اندرسن که به نوبل ادبیات کودک معروف است. و اگر از میان برگزیدگانی که در طول سال‌های گذشته توانسته‌اند این مدال را کسب کنند بخواهیم یک نفر را انتخاب کنیم مطمئنا نویسنده‌ای نظرمان را جلب می‌کند که توانسته گران‌ترین جایزه ادبیات کودک یعنی جایزه آسترید لیندگرن را هم کسب کند. براین اساس نخستین موردی که این روزها به ذهنمان می‌رسد «ژاکلین وودسون» شاعر و نویسنده آفریقایی‌تبار امریکایی ادبیات کودک و نوجوان است که علاوه برکسب موفقیت‌های زیاد در این حوزه مانند دریافت جایزه نیوبری، جایزه ادبی سوئد در زمینه کتاب کودکان و نوجوانان و جایزه ملی کتاب ایالات متحده آمریکا، توانست در سال 2018 برنده جایزه آسترید لیندگرن و در سال 2020 برنده جایزه هانس کریستین اندرسن شود. او همچنین در سال ۲۰۱۸ به عنوان سفیر کتابخانه ملی آمریکا در حوزه ادبیات نوجوانان برگزیده شد و در سال ۲۰۱۵ جایزه معتبر آمریکایی اسکات کینگ را کسب کرد.

ملیسا معمار

News picture

برنده نوبل ادبیات کودک 2020 در یک نگاه

ژاکلین وودسون جلوتر از زمانش حرکت می‌کند

وودسون تا به حال بیش از 30 عنوان کتاب نوشته که 12 عنوان آن به حوزه کودک و نوجوان اختصاص دارد و در اغلب آن‌ها بر موضوعات مربوط به نوجوانان و گذر از کودکی به بزرگسالی تمرکز کرده است. از آثار مشهور ژاکلین وودسون می‌توان به کتاب‌های «رویای دختر قهوه‌ای»، «پر» با ترجمه بهشته خادم شریف از انتشارات دنیای اقتصاد، «زیر نور ماه شیشه‌ای» با ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی از انتشارات افق، «روزی که مادرم برمی‌گردد» با ترجمه مریم رزاقی از انتشارات حوا و ... اشاره کرد. هیئت داوران جایزه آسترید لیندگرن در سال ۲۰۱۸ از این نویسنده 57 ساله به خاطر زبان سبک‌بال داستان‌هایش که سرشار از ژرفا و غنایی مقهورکننده است و به خاطر شکار شاعرانه جهان روزمره که میان اندوه و امید جریان دارد تقدیر کرد.کیوان عبیدی آشتیانی از مترجمان شناخته شده ادبیات کودک و نوجوان که بیشتر آثار وودسون را خوانده و کتاب «زیر نور ماه شیشه‌ای»‌اش را برای نوجوانان فارسی‌زبان ترجمه کرده، درباره وودسون به ایبنا می‌گوید: او نویسنده پرکاری است که جوایز زیادی برای آثارش دریافت کرده و مهم‌تر از همه جایزه هانس کریستین اندرسن است که نشان می‌دهد جایگاه او در ادبیات کودک و نوجوان جایگاه بالایی است و شایستگی‌اش هم دارد. به گفته این مترجم، زبان روایت و داستان‌نویسی ژاکلین وودسون بسیار زیبا و منحصر بفرد است و به جنسیت در داستان‌هایش و نقش دخترها و زن‌ها اهمیت زیادی می‌دهد. درواقع زن‌ها به عنوان عناصری پرقدرت در داستان‌هایش حضور دارند. مترجم «ویرجینیا گرگ می‌شود» درباره سایر ویژگی‌های آثار این نویسنده امریکایی بیان می‌کند: مساله بعدی توجه به نژاد و قومیت است و در بیشتر داستان‌هایش شخصیت‌های رنگین پوست بدون هیچ نگاه تبعیض‌گرایانه حضور دارند.

ملیسا معمار

News picture

جهان پس از کرونا از نگاه جنجالی‌ترین نویسنده فرانسوی

میشل ولبک، نویسنده جنجال‌برانگیز و پرفروش فرانسوی معتقد است که جهان پس از کرونا مثل جهان قبل از کرونا خواهد بود.

میشل ولبک که فرانسوی‌ها او را پیامبر مدرن در عصر نهیلیسم و فردگرایی می‌نامند با این اظهار نظر جنجالی آب پاکی را بر روی دست ‌آن‌هایی که کوید 19 را نقطه عطف احتمالی در دنیا دانسته‌اند ریخت.ولبک که با رمان «ذرات بنیادی» که در سال 1998 منتشر شد به شهرت جهانی دست یافت گفت «حتی برای یک صدم ثانیه نمی‌تواند اظهاراتی را که ادعا می‌کند بعد از کرونا هیچ چیز مانند گذشته نخواهد بود باور کنم.»

News picture

قاچاق کتاب اصلی‌ترین مانع رعایت حقوق مولف در ایران است

خبر

مدیر نشر «ثالث» با اشاره به موارد رعایت‌نشدن حقوق مولف در ایران خاطرنشان کرد: وجود کتاب‌های قاچاق، ارائه کتاب‌های صوتی بدون مجوز مولف و ناشر در سایت‌های غیرمجاز و سلیقه‌ای برخورد کردن ممیزها که موانعی را بر سر چاپ کتاب ایجاد می‌کند، از جمله موارد اصلی پایمال‌شدن حقوق مولفان در ایران است که باید با ارائه راهکارهای مناسب، وضع قوانین با رعایت و حفاظت از حقوق مولفان، برطرف شوند.جعفریه درباره رعایت موارد مهم در عقد قرارداد میان مولف و ناشر بیان کرد: هنگام عقد قرارداد چاپ کتاب، مولفان باید نسبت به قرارداد شناخت داشته‌باشند، با دقت موارد را بررسی کنند.

News picture

«هایدگر و سرگذشت بودن» منتشر شد/ترجمه دو مقاله درباب «اِرآیگنیس»

منتشر شد

کتاب «هایدگر و سرگذشت بودن» شامل دو مقاله به قلم پرویز عماد و فردریش ویلهلم فون هرمن منتشر شد. این کتاب یکی از مجلدات مجموعه «نقدهای بهنگام» نشر وراست.مقاله نخست کتاب با عنوان «در بدو اندیشیدنِ بودن – سرگذشتیک و مشخصه کنش گرِ آن، شهود» نوشته پرویز عماد است و مقاله دوم با عنوان «دازاین و دا – زاین در بودن و زمان» و در افاداتی به فلسفه (از اِرآیگنیس)» نوشته فردریش ویلهلم فون هرمن. جاوید موسوی و علی زندیه وکیلی مترجمان این مقالات هستند.

News picture

فراخوان رقابت تصویرسازی UTOPIA

فراخوان

تصویر جهان پس از کرونا موضوع رقابت تصویرسازی UTOPIA با هدف تصور آنچه که برای دنیا با وجود ویروس کرونا رخ خواهد داد، است. این مسابقه توسط انجمن فرهنگی Tapirulan برگزار می شود. سایت برگزار کننده درباره موضوع توضیح می دهد: هیچ چیز مانند قبل نخواهد بود. در چند ماه گذشته چند بار این حرف را شنیده ایم؟ به دلیل ویروس کرونا برخی می گویند این ویروس جهان ما را بهتر میکند و برخی برعکس می گویند. آنچه مسلم است این است که اگر صحیح باشد که هرگز چیزی یکسان نخواهد بود ، هرگز مانند امروز به ما اجازه داده نمی شود یک دنیای جدید، ایده آل، شاید دست نیافتنی را تصور کنیم، دنیایی که وجود ندارد، اما می تواند، حداقل در خواسته های ما در خواب ما باشد.

با ما در ارتباط باشید ، منتظر نظرات شما هستیم.
contact@liobook.com
سوالات متداول
021-284268

عضویت در خبرنامه ایمیلی :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار دنیای کتاب را در اینجا ببینید.

لیوبوک

لیوبوک وب سایت تخصصی عرضه کتاب

با خرید کتاب های منتخب و پر مخاطب ، می‌توانید در وقت و انرژی خودتان صرفه جویی کنید. خواندن صدها کتاب در طول عمر تا اینکه ببینیم کدام خوب و کدام یک بی فایده است، کاری وقت گیر است. ما این کار را برایتان انجام داده‌ایم.


کلیه امتیازات و مجوزهای این وب سایت متعلق به شرکت فن پردازان برنا وب هوشمند می باشد.

آدرس دفتر مرکزی : تهران بلوار میرداماد جنب بانک مرکزی کوچه دوم پلاک ۴